WYSTAWA ZDJĘĆ OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ Z MUSICALU “DOKTOR ŻYWAGO”

Najnowsza produkcja Opery i Filharmonii Podlaskiej – musical “Doktor Żywago” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego – to niezwykle efektowne widowisko. W białostockim Alfa Centrum będsiemy mogli podziwiać wystawę zdjęć Michała Hellera, na których zobaczymy nie tylko sceny ze spektaklu, ale także proces jego powstawania.

Musical “Doktor Żywago” miał swoją premierę 15 września 2017 roku, ten wyjatkowy dzień poprzedziły setki godzin prób i przygotowań. Michał Heller, fotograf OiFP, dokumentuje działalność instytucji niemal każdego dnia, tak było także w okresie prac nad nową premierą. Owocem tych obserwacji jest wystawa prezentująca nie tylko zdjęcia ze spektaklu, ale także zdjęcia tych samych scen musicalu na etapie prób i już w ich finalnym kształcie. Dzięki temu zabiegowi możemy zobaczyć jak przebiegają narodziny wielkiego widowiska!

Michał Heller, autor fotografii o wystawie:

“Wystawa Doktor Żywago składa się z dwudziestu siedmiu zdjęć wykonanych podczas prób generalnych do najnowszego musicalu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wszystkie zaprezentowane tu plany pochodzą z akcji scenicznej, żaden z nich nie został zaaranżowany na potrzeby fotografii.

W porównaniu ze spektaklem – niezwykle barwnym, oddziałującym na wiele zmysłów widowiskiem – fotografia z definicji jest płaskim, ułomnym medium. Dlatego fotografując teatr staram się postrzegać to, co dzieje się na scenie jak realne zdarzenie. Podchodzę do akcji z punktu widzenia fotoreportera, nigdy fotosisty. Moim credo jest tworzenie prostych, silnie ekspresyjnych obrazów o wyraźniej kompozycji. Takie podejście umożliwia w moim pojęciu oddanie na zdjęciach tego, co ukryte za kurtyną, pod kostiumem, między kartami partytury – uczucia prawdziwego, a nie zagranego.”

 

Wystawę można oglądać od 7 października do 10 listopada 2017, w godzinach otwarcia Alfa Centrum. Zapraszamy do pasażu naprzeciwko wejścia od ulicy Świętojańskiej, a tych którzy będą mieli ochotę zestawić fotografię z rzeczywistością – na spektakle “Doktora Żywago” w Operze i Filharmonii Podlaskiej.